Narzędzia stosowane podczas leczenia kanałowego

W skład instrumentarium endodontycznego wchodzą różnego rodzaju narzędzia służące do dokładnego opracowania i wypełnienia kanałów zębowych. Są to różniące się wielkością, grubością i przekrojem pilniki, wiertła, poszerzacze, upychacze, zgłębniki, miazgociągi, narzędzia rotacyjne oraz igły Lentulo. Niektóre narzędzia przypominają wąskie, łagodnie wygięte igły, inne – długi świder lub ostry szpikulec do lodu. Wszystkie jednak kojarzą się pacjentom ze starożytną chińską torturą, a ich widok budzi prawdziwy dreszcz grozy. Może dlatego podczas zabiegu narzędzia te są usuwane z pola widzenia pacjentów icon smile Narzędzia stosowane podczas leczenia kanałowego )

Podział instrumentarium ze względu na funkcję

Ogólnie narzędzia kanałowe można podzielić na trzy grupy:

1. Miazgociągi – czyli narzędzia do usuwania z kanału korzeniowego żywej lub obumarłej miazgi. Miazgociągi wykorzystuje się również do wyjmowania z jamy zęba wacików, sączków lub ćwieków papierowych, których nie udało się usunąć zgłębnikiem. Nie należy jednak stosować tych narzędzi, jeżeli miazga znajduje się w stanie rozpadu zgorzelinowego.

Miazgociągi są produkowane z miękkiej stali, w której wykonano specjalne nacięcia. Po odchyleniu tworzą one spiralnie wystające elastyczne „ząbki”, które umożliwiają zaczepienie zainfekowanej tkanki i ułatwiają jej szybkie usunięcie z zęba.

Odpowiedniej grubości miazgociąg jest wprowadzany przez stomatologa do kanału. Po lekkim wycofaniu lekarz kilka razy obróca narzędzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie wyjmuje z nawiniętą na instrument miazgą.

Należy jednak dodać, iż obecnie miazgociągi są coraz rzadziej stosowane, ponieważ powodują mikrouszkodzenia ścianek kanałów zębowych.

miazgociag Narzędzia stosowane podczas leczenia kanałowego

2. Narzędzia do opracowywania kanałów korzeniowych – do tej grupy należą sprzedawane w zestawach poszerzacze i pilniki, wiertła, a także narzędzia rotacyjne ze stopu niklu i tytanu. Narzędzia te – różniące się grubością i kształtem – umożliwiają dokładne oczyszczenie oraz poszerzenie światła kanału.

Podczas opracowywania kanałów stomatolog najpierw sięga po narzędzie o najmniejszej średnicy, a następnie stosuje coraz większe rozmiary. Ze względu na kolejność wprowadzania instrumentów wyróżniamy:

  • narzędzie pierwsze – którym endodonta potwierdza drożność kanału,pilniki kanalowe Narzędzia stosowane podczas leczenia kanałowego
  • narzędzie początkowe – którego średnica odpowiada szerokości otworu fizjologicznego (tak nazywamy przewężenie kanału w odległości 0,5-2 mm od wierzchołka korzenia zęba, na szczycie którego znajduje się tzw. otwór anatomiczny). Po wprowadzeniu na długość roboczą narzędzie początkowe powinno się lekko klinować.
  • narzędzie główne – to najgrubsze narzędzie, jakie stomatolog wprowadza na długość roboczą. Odpowiada ono maksymalnej średnicy poszerzenia kanału w okolicy otworu fizjologicznego.
  • narzędzie końcowe – jest najszerszym ze stosowanych podczas zabiegu narzędzi (o średnicy o 2-4 numery większej od narzędzia głównego).

zglebniki Narzędzia stosowane podczas leczenia kanałowego

3. Narzędzia do wprowadzania materiałów do kanałów – po usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej miazgi oraz odpowiednim ukształtowaniu i wypłukaniu kanałów, cały system kanałowy musi zostać szczelnie zamknięty za pomocą materiałów wypełniających. Na tym etapie leczenia kanałowego stomatolog wykorzystuje tzw. rozpychacze oraz igły Lentulo (są to spiralne, stożkowe instrumenty przeznaczone do wypełniania kanału pastami i cementami).